Ibišek - nenáročná, avšak překrásná rostlina

02.07.2010 21:51

Ibišek, latinsky Hibiscus, pochází z tropické Asie a čítá více než 200 druhů. Ačkoliv je znám zejména jako okrasná rostlina, některé druhy našly uplatnění i v potravinářství, textilním průmyslu či truhlářství. Dlouhověký ibišek může dorůst výšky až 150 cm a kvete od jara do podzimu, přičemž každý z květů vydrží pouze jeden den. 

UMÍSTĚNÍ

Vyžaduje dostatek světla, ale na místo by neměly dopadat přímé sluneční paprsky. Nejlepší je umístit ho na parapet severního či východního okna. Zatímco v létě akceptuje pokojovou teplotu, tj. okolo 22°C, v zimě by měl přezimovat na studenějším místě s teplotou okolo 15°C. Rostlinu je nutné denně rosit a neměla by být vystavena v místnosti s plynovými výpary.

PÉČE

Zálivka je specifická jak pro letní, tak pro zimní období. V létě zaléváme poměrně často, ale nepřeléváme - zemina v květináči by neměla ani vyschnout, ani v ní nesmí být nadměrné množství vody a hnojíme zhruba jednou za dva týdny. Přes zimní období zálivku výrazně omezíme. Rostlinu seřezáváme každoročně na jaře a vyhovuje jí hlinitá půda; mladším rostlinám přidáme trochu rašeliny.